Kupując kremy i inne kosmetyki, zazwyczaj sugerujemy się poza składem produktu – wyglądem opakowania. Na pewno słoiki kosmetyczne powinny przyciągać wzrok i być ładnie wykonane. Ale czy to wystarczy? Czym jeszcze powinny się wyróżniać? Nie zapominajmy, że kosmetyki mają kontakt z naszą skórą, a więc nie powinny do nich przenikać żadne szkodliwe substancje. Bardzo często kobiety decydują się wykonywać kosmetyki własnoręcznie, w domu. W tym przypadku także warto zwrócić uwagę na pojemniki w jakich będą one przechowywane. Ważne, aby te opakowania były szczelne i przeciwdziałały wietrzeniu produktu, dlatego należy szukać takich, które mają odpowiednie certyfikaty i są dopuszczone do przechowywania substancji kosmetycznych. Mogą to być również opakowania szklane, jak i plastikowe. Na rynku dostępne są także opakowania w całości nadające się do recyclingu, które są nieszkodliwe dla środowiska. 

Własnoręcznie wykonywane kosmetyki – w czym powinny być przechowywane? 

O ile w przypadku gotowych kosmetyków producent troszczy się o ich odpowiednie przechowywanie, o tyle kosmetyki produkowane w domu także muszą mieć właściwe opakowania. Na co zwrócić uwagę? Najważniejsze jest, aby pamiętać, że takie samodzielnie wykonywane kremy są podatne na działanie promieni słonecznych, oraz wilgoci. Dlatego odpowiednie słoiki powinny być dobrze zamykane a także nieszkodliwe dla zdrowia. Nie można zapomnieć, że kosmetyki wytwarzane w domu bardzo łatwo ulegają zwietrzeniu. Często osoba, która je wykonuje nie używa żadnych konserwantów zapobiegających temu procesowi. Kupując odpowiednie opakowania warto zwrócić również uwagę na to, aby były trwałe i dobrze zabezpieczały kosmetyk w transporcie. Szukając dobrych słoików trzeba także wziąć pod uwagę, żeby zamknięcie było odpowiednie i zapobiegało niechcianemu otwarciu się pojemnika podczas transportu. Dlatego dobrze jest postawić na pojemniki specjalnie przystosowane do przechowywania kosmetyków. Jednakże na rynku dostępne są zarówno plastikowe, jak i szklane słoiczki. Jakie będą najlepsze? A może wybrać jednak tubki?

Jakie słoiki będą najlepsze – plastikowe czy szklane?

Ważne jest, aby pojemniki kosmetyczne robione były przez wykwalifikowany personel będący świadomy specyfiki. Substancje stosowane do wyprodukowania słoika pod żadnym pozorem nie mogą wchodzić w jakąkolwiek reakcję chemiczną z kosmetykiem, który będzie się w nim znajdował. Opakowania kosmetyczne zarówno szklane, jak i plastikowe doskonale się sprawdzą w przypadku gęstych kosmetyków. Duże wieczko słoika zdecydowanie uprości dostęp do kremu. Takie opakowania wyróżniają się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Opakowania wykonane z plastiku dodatkowo odznaczają się stosunkowo niewielką wagą. Na rynku można kupić różne typy tego rodzaju opakowań, również takie, które pięknie wyeksponują kosmetyk. Istotne jest, aby dobrze dobrać słoik do jego zawartości. W przypadku kosmetyków wyjątkowo wrażliwych na działanie promieni słonecznych można dobrać słoiki wykonane z ciemnego szkła. Lekkie, plastikowe opakowania doskonale się sprawdzą w przypadku np. balsamów czy kremów stosowanych codziennie, a także takich, które często transportujemy. 

Słoiki kosmetyczne – gdzie kupić? 

Szukając dobrych opakowań na nasze kosmetyki najlepiej udać się do specjalistycznych firm zajmujących się ich produkcją. Dzięki temu możemy mieć pewność, że surowce wykorzystane do ich wytworzenia będą z właściwego źródła i bardzo dobrej jakości. Co więcej takie słoiki powinny mieć właściwe certyfikaty, które zapewniają, że związki w nich zawarte nie będą wchodziły w reakcje chemiczne z kremami czy innymi kosmetykami. Należy także wziąć pod uwagę, czy taka firma dba o środowisko naturalne poprzez wykorzystywanie materiałów poddawanych recyclingowi. W przypadku kosmetyków wykonywanych własnoręcznie warto kupić opakowania, wielokrotnego użytku, a po wykorzystaniu kremu nie trzeba będzie go wyrzucać. Na rynku jest tak szeroki wybór różnych opakowań, że z pewnością każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Słoiki sprzedawane są w różnych rozmiarach od takich wyjątkowo niewielkich, używanych na próbki kremów, aż po duże, wykorzystywane do przechowywania kremów do ciała. Jeśli zależy nam na pięknym wyeksponowaniu kremu znajdziemy także słoiki o wyjątkowych kształtach, które z pewnością przyciągną oko. Warto wspomnieć, że tego typu pojemniki doskonale sprawdzą się również w podróży, kiedy nie chcemy dźwigać ze sobą całego opakowania, a tylko porcję niezbędną na kilka dni.